Co to jest kaboszon

Co to jest kaboszon? Jakie ma zastosowanie w jubilerstwie i rękodziele? Dlaczego warto się nim zainteresować? Jakie są najpopularniejsze rodzaje kaboszonów oraz czym się one charakteryzują? Dzięki nam poznacie odpowiedzi na te oraz na inne wasze pytania, dzięki czemu będziecie wiedzieli, kiedy i w jaki sposób warto zastosować kaboszon.

Czym jest kaboszon?

Kaboszon to nic innego jak gładka, odpowiednio wypolerowana powierzchnia, która najczęściej od spodu jest płaska, czasami wypukła czy też wklęsła. Może być ona z powodzeniem stosowana w różnych technikach haftu, na przykład koralikowego. Z powodzeniem mogą one być też stosowane w różnego rodzaju biżuterii wykonanej z metali szlachetnych jako na przykład wklejone w odpowiednie metalowe bazy. W ten sposób możemy stworzyć z nich między innymi eleganckie naszyjniki, czy też przepiękne brosze. Kaboszony są też dość często oplatane drobnymi koralikami, tworzącymi nie rzadko majestatyczne wzory.

Jakie wyróżniamy rodzaje kaboszonów?

Z reguły wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kaboszonów. Są nimi:szklane- są one często ozdobione różnego rodzaju wzorami. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów szkła są one często dobrym dodatkiem do biżuterii lub też jej głównym elementem. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że łatwo można je personalizować.-Wykonane ze szkła kryształowego- charakteryzują się one niezwykłym załamywaniem światła, a co za tym idzie znacznie bardziej się błyszczą niż ich szklane odpowiedniki. Dzięki temu z powodzeniem mogą one imitować drogie kamienie szlachetne takie jak na przykład diamenty.-wykonane z naturalnego kamienia- są one często wykonane z różnych ozdobnych minerałów, kamieni półszlachetnych, a czasem nawet szlachetnych. Z racji ich nie rzadko unikalnych, naturalnych wzorów są one często wykorzystywane w jubilerstwie.Najczęściej spotykane kształty kaboszonów to koliste, owalne oraz eliptyczne.Według innych podziałów kaboszony możemy sklasyfikować w następujący sposób:-pojedyncze- charakteryzują się tym, że ich spód jest płaski.-podwójne- w przeciwieństwie do pojedynczych, zarówno górna, jak i dolna ich część jest wypukła-kaboszony w kształcie soczewki- obie ich części są takie same.

Dlaczego kaboszony są tak bardzo popularne w jubilerstwie?

Kaboszony, zarówno w jubilerstwie tradycyjnym, oraz różnego rodzaju rękodziele mają dość szerokie zastosowanie. Z powodzeniem można je stosować zarówno w naszyjnikach, jak i też w kolczykach. Wszystko tak naprawdę zależy od inwencji twórcy Ich niewątpliwą zaletą są niewątpliwie bardzo szerokie możliwości wykorzystania. Dla tego też kaboszony są tak bardzo cenione w jubilerstwie, i to od wieków. Dzięki połączeniu prostoty oraz elegancji stanowią one ważny dodatek do nie jednego wyrobu jubilerskiego. Przykładowo dobrze wykonany kaboszon z malachitu może być świetnym elementem bogato zdobionego srebrnego naszyjnika lub też wykonanych z tego samego metalu kolczyków. Dzięki dostępności gotowych kaboszonów można też je bez większego problemu wykorzystać w rękodzielnictwie.

Podsumowanie

Kaboszony to ważny element nie jednego wyrobu jubilerskiego. Dzięki nim można stworzyć wyjątkowe ozdoby, zarówno w profesjonalnej pracowni jubilerskiej, jak i też domowymi metodami takimi jak na przykład haft koralikowy. Dobrej jakości kaboszon często nie tylko dodatkiem do takiego wyrobu, ale równie często jego głównym elementem, który przyciąga wzrok, a co za tym idzie wywołuje nie rzadko podziw oraz zachwyt, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z wysokiej jakości kaboszonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *