Jak czyścić srebro domowym sposobem?

Srebro to metal, który jest używany do produkcji biżuterii najczęściej, ze względu na swoją trwałość, ładny wygląd oraz przystępną cenę, w porównaniu z wyrobami ze złota. O każdą biżuterię trzeba odpowiednio dbać, nosić zgodnie z przeznaczeniem, nie narażać na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne oraz zdejmować przed kontaktem z wodą. Co zrobić jednak, gdy nasze srebro straci swój dawny blask? Prezentujemy trzy przykłady na uratowanie wyglądu srebra we własnym domu

Czyszczenie srebra w domu – soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest produktem, który znajduje się w każdym domu. Jest powszechnie znana ze względu na swoje wszechstronne użycie do wypieków – zamiast proszku do pieczenia lub właśnie czyszczenia – podłogi czy piekarników. Dzięki niej uratujemy również nasze srebro w prosty i szybki sposób.

Potrzebujemy:

– łyżeczkę sody oczyszczonej,

– litr gorącej wody.

Do przygotowanego roztworu wystarczy włożyć biżuterię czy nawet srebrne monety lub sztućce i odczekać około kilka do kilkunastu minut, w zależności od wielkości i poziomu zabrudzenia konkretnego elementu. Naszą wodę z sodą możemy w czasie czyszczenia kilkukrotnie zamieszać dla uzyskania lepszego efektu. W innych metodach czyszczenia z sodą, można dodać ocet lub kwasek cytrynowy.

Czyszczenie srebra w domu – pasta do zębów

O dziwo, również pasta do zębów ma właściwości czyszczące, które od lat są wykorzystywane do mycia łazienek czy butów. Produkt może też okazać się idealny do wyczyszczenia srebrnej biżuterii.

Potrzebujemy:

– pastę do zębów bez granulek,

– opcjonalnie starą szczoteczkę do zębów (można spróbować rękami, ale będzie mniej dokładnie).

Największą wadą tej metody jest możliwość zniszczenia czyszczonej powierzchni przez zbyt mocne i nieumiejętne dociskanie włosia szczoteczki do zębów. Należy więc pamiętać o tym, że proces czyszczenia trzeba przeprowadzić bardzo delikatnie, a jeżeli nie będzie widocznych rezultatów, zmienić metodę na inną, bezpieczniejszą.

czyścimy srebro
czyścimy srebro

Czyszczenie srebra w domu – folia aluminiowa

Folia aluminiowa ma piękny, srebrzysty kolor, który może przypominać srebro, dlatego też warto jej użyć w czasie czyszczenia domowego srebra – dzięki niej znikają czarne, nieestetyczne osady, a wraca piękny blask.

Potrzebujemy:

– folię aluminiową,

– ciepłą wodę,

– sól kuchenną lub mieszankę kwasku cytrynowego z sodą oczyszczoną.

Wszystkie składniki należy wymieszać, a folię włożyć do wody razem z naszą biżuterią. Przeważnie ten proces domowego czyszczenia srebra przebiega szybko i ma bardzo widoczne efekty – natychmiastowo znika czarny nalot, a biżuteria jest czysta i pełna blasku.

Chociaż w wielu sklepach na rynku dostępne są specjalistyczne produkty do czyszczenia srebra, przed ich kupieniem warto wypróbować powyższe metody. Są one równie skuteczne, a pozwolą zaoszczędzić pieniądze na specyfikach chemicznych do czyszczenia. Przy wszystkich metodach należy na końcu pamiętać o odpowiednim wysuszeniu srebrnej biżuterii, aby nie zaczęła na nowo tracić swojego koloru. Można do tego użyć ściereczki z mikrofibry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *