Srebro jest metalem szlachetnym, w dodatku jest ono niezwykle wdzięczne i stylowe. Co więcej, metal ten świetnie nadaje się do lutowania, a właśnie w ten sposób, możemy utworzyć nową biżuterię i w odpowiedni sposób przerobić starą. Niemniej jednak osoby, które nigdy wcześnie nie trzymały lutownicy w ręce, pomysł z lutowaniem srebra może wydać się niezwykle dziwny i nielogiczny. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób można lutować srebro.

Jak lutować srebro?
Lutowanie srebra zawsze powinno odbywać się przy pomocy lutu miękkiego choć luty twarde również są dopuszczalne. Wówczas nie wykorzystuje się podczas tego procesu do stopu ołowiu jak w przypadku lutu twardego. Zastępuje go lut na bazie cyny, która posiada w składzie dodatki bizmutu, antymonu, a także metali. Co ciekawe często w przypadku lutów miękkich wykorzystuje się same stopy między i srebra. Kolejno warto pamiętać, że lut, który ma możliwość nagrzania się do 450 stopni Celsjusza stosuje się głównie w przypadku naprawy srebrnego wyrobu. Wówczas niezbędne jest zastosowanie możliwie jak najniższych temperatur. Dzięki temu nie zniszczy się pozostałych elementów biżuterii. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest to, by uważać przy wykorzystywaniu lutu, by nie nałożyć go zbyt dużo już w momencie pełnego lutowania materii, gdyż również może ona zostać uszkodzona lub całkowicie zniszczona. Wspomniane już zostało, że lutowanie z wykorzystaniem lutu twardego w przypadku srebra wykorzystuje się niezwykle rzadko, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wówczas jest ono przeprowadzane w temperaturze około 900 stopni Celsjusza. Ten rodzaj lutu służy głównie do stopienia ze sobą srebra w czystej postaci. Jeśli już zdecydujemy się na lutowanie twarde, wówczas niezbędne staje się użycie odtleniacza, który może skutecznie oczyścić powierzchnie metali, które mają zostać połączone.
Jak lutować srebro?- co jeszcze jest ważne?
Zanim zabierzemy się do lutowania srebra, trzeba się do tego przygotować. Tak więc nie tylko sam stop i lut jest istotny, ale również wyposażenie się w odpowiednie narzędzia oraz materiały. Przygotujmy więc stół jubilerski z prawdziwego zdarzenia, który pomoże nam w prawidłowym wykonaniu lutów i zadba o sprawny przebieg całej pracy. Na stole jubilerskim z pewnością musimy ustawić palnik, który będzie podłączony do gazowej butli propan-butan. Kolejno warto pamiętać, że przed samym rozpoczęciem pracy z palnikiem niezbędne jest zainwestowanie w ognioodporne podłoże, jak np. płyty wapniowo-krzemianowe. Wszystko po to, by zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa przy pracy. Nie można pominąć tak ważnego elementu jakim jest pęseta, niezbędna przy pracy z biżuterią. Warto również zaopatrzyć się w lutówkę, która jest niczym innym jak mieszanką kwasu borowego z boraksem, który wykorzystuje się do łączenia lutu. Koniecznie trzeba również pamiętać o płynie, gdyż gorące srebro z pewnością nie będzie chciało się przyczepić. Warto doposażyć się również w zwykłą miskę z wodą, która przyda się do czyszczenia zabrudzonych narzędzi, które będziemy wykorzystywać podczas pracy.