Długie, wiszące, lekkie kolczyki to idealna propozycja na lato. Prezentują się one bardzo romantycznie i atrakcyjnie. W sklepach dostępne jest bardzo dużo różnych propozycji, jednak o wiele bardziej spektakularne będą wiszące kolczyki ręcznie robione. Warto wiedzieć w jaki sposób można wykonać samodzielnie zachwycającą biżuterię.
Materiały potrzebne do samodzielnego wykonania kolczyków wiszących
Samodzielne wykonanie wiszących kolczyków nie jest takie trudne, jednak trzeba przeznaczyć na to trochę czasu. W pierwszej kolejności należy zgromadzić kilka potrzebnych przedmiotów takich jak: bazy do kolczyków, bigle, stopery, łapaczki, łańcuszek, specjalne szpilki jubilerskie, kulki jubilerskie, koraliki w rożnych kolorach, a także klej jubilerski oraz narzędzia jubilerskie, które umożliwią pracę (szczypce tnące, bociany i szczypce płaskie).
Jak zrobić kolczyki wiszące?
Aby wykonać zachwycające, lekkie kolczyki wiszące w pierwszej kolejności warto wykonać projekt w formie prostego szkicu, aby przez cały proces twórczy, konsekwentnie dążyć do osiągnięcia zamierzonego efektu. Długość łańcuszków i ostateczny efekt jest w pełni zależny od indywidualnych preferencji.
W pierwszej kolejności należy przyciąć łańcuszki na jeden kolczyk i poukładać je rozmiarami. Następnie należy dociąć łańcuszki do drugiego kolczyka, tak aby długość jednego i drugiego była taka sama. Do wykonania kolczyków potrzeba:
- 6 łańcuszków o długości 4 oczek,
- 12 łańcuszków o długości 6 oczek,
- 4 łańcuszki o długości 7 oczek,
- 3 łańcuszki o długości 10 oczek i 2 łańcuszki o długości 9 oczek,
- 2 łańcuszki o długości 8 oczek oraz 2 łańcuszki o długości 12 oczek.
Następnym krokiem jest połączenie ze sobą łańcuszków i koralików. Warto podczas pracy posiłkować się wcześniej przygotowanym schematem, aby łatwiej było stworzyć dwa identyczne kolczyki. Należy pamiętać, że w środku powinny się znajdować najdłuższe łańcuszki, a po bokach krótsze. W razie potrzeby można przyciąć nadmiar drucika i zagiąć w kółeczko, na którym zawiśnie nowy łańcuszek.
W ten sposób można połączyć ze sobą kolejne łańcuszki z koralikami w frędzelki. Warto pamiętać, że ułożenie kolorów może być całkowicie dowolne. Trzeba tylko pamiętać o tym, że drugi kolczyk powinien być odbiciem lustrzanym pierwszego.
Kiedy wszystkie frędzelki są już wykonane, można nałożyć je na bazę. Na górze kółka trzeba delikatnie odciąć drucik, aby można było swobodnie nakładać na niego pozostałe elementy. W pierwszej kolejności trzeba nałożyć na bazę kuleczkę, a następnie najkrótszy łańcuszek, po którym wchodzi kolejna kuleczka i następne łańcuszki w określonej sekwencji. Kiedy cały kolczyk jest już gotowy, wystarczy odgiąć przeciętą część drucika i zamknąć bazę. Ostatnim krokiem jest nałożenie stopera i łapaczki na wystający drucik. W tym celu warto sobie pomóc płaskimi kleszczami. W ten sposób cały kolczyk jest odpowiednio zabezpieczony. Wystarczy już tylko odchylić oczko bigla i nałożyć je na końcówkę łapaczki, a następnie dobrze ją zacisnąć. Tak przygotowane kolczyk można bez obawy nosić.