Jaką żywicę stosować do biżuterii?

Chyba nie ma na świecie kobiety, która śmiało mogłaby przyznać, że nie lubi biżuterii. Kolczyki, naszyjniki, bransoletki i pierścionki nie tylko stanowią świetne uzupełnienie stylizacji, ale także podkreślają subtelność i kobiecość. Niemniej jednak, biżuteria ze sklepowych wystaw często jest utrzymana w jednolitej stylizacji i z pewnoście niektóre z pań, mogą mieć problem z tym, by odpowiednio dopasować ją do swoich potrzeb. Okazuje się, że niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie żywicy do biżuterii, dzięki której można stworzyć krystaliczne, a jednocześnie niezwykle delikatne ozdoby. Niemniej jednak, jaką żywicę stosować do biżuterii?

Jaką żywicę stosować do biżuterii?- żywica transparentna

Żywica do biżuterii wcale nie jest nowoczesnym rozwiązaniem. Tak naprawdę stosowano ją już od wielu lat i od zawsze służyła ona kreowaniu biżuterii artystycznej. Wówczas warto szczególną uwagę zwrócić na fakt, że tego typu biżuteria, a także inne ozdoby, wykonywane są z żywicy poliestrowej. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z wytwarzaniem biżuterii stawia głównie na materiał transparentny. Oczywiście jest on przezroczysty i lśniący oraz krystalicznie czysty, jednak nie zastąpi on poliestrowej żywicy transparentnej. Jest ona niezwykle odporna na promienie słoneczne, więc z pewnością ominie ją problem żółknięcia, a co najważniejsze poliestrowa żywica transparentna się nie tłucze. Dzięki wykorzystaniu takiego materiału, może wytwarzać konkretne odlewy biżuteryjne jak np.:

  • kwiaty
  • liście
  • owady
  • wiele innych ozdób, w zależności od potrzeb i kreatywności
żywica do biżuterii
żywica do biżuterii

Jaką żywicę stosować do biżuterii?- wybór i zakup żywicy oraz dodatków

Przede wszystkim należy wiedzieć, że zanim przejdziemy do zlewania z żywicy konkretnych form biżuterii i ozdób, niezwykle ważne jest to, by wyposażyć się w odpowiednie formy. Będą one niezwykle pomocne, szczególnie na początku swojej przygody z produkcją biżuterii. Zwykle najlepszym rozwiązaniem okazują się formy silikonowe, które dają duże możliwości. Otóż występują one nie tylko w różnych wielkościach, ale także w różnorodnych kształtach jak np. koła, kwadraty, gwiazdy i inne. Dzięki ich wykorzystaniu będzie również możliwe zaprojektowanie biżuterii o wyjątkowo równych krawędziach, a także perfekcyjnym kształcie. Co więcej, można również wyposażyć się w foremki, które również dają dość pokaźne spectrum możliwości. Przejdźmy teraz do samego zakupu żywicy. Wspomniane już zostało, że idealnie sprawdza się żywica poliestrowa transparentna. Co jest jednak ważne przy jej zakupie? Otóż warto kupić ją w zestawie, w którym znajduje się również specjalna substancja zwana utwardzaczem. Wówczas zastyganie żywicy będzie prawdziwie szybkim procesem.

Jaką żywicę stosować do biżuterii?- żywica wymaga mieszania

Jeśli już dokonaliśmy zakupu odpowiedniej żywicy, to warto mieć na uwadze to, że w momencie kiedy realizujemy swoje pierwsze odlewy, to żywice trzeba dokładnie mieszać. Można nawet powiedzieć, że mieszanie musi być bardzo dokładne. Najlepiej robić to w kubkach wykonanych z silikonu, a także wykorzystać do tego drewniane szpatułki lub patyczki. Dlaczego ważne jest by robić to w silikonowych kubkach? Otóż silikon jest jedynym materiałem, do którego żywica po prostu nie przylgnie, więc będzie można spokojnie ją mieszać. Warto zaznaczyć też, że sam proces mieszania powinien być dość długi i intensywny, gdyż jeśli nie połączymy materiału dokładnie z utwardzaczem, wówczas stanie się ona lepka i nie będzie schnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *